Eurocapital na Facebook`u Mapa serwisu | Kontakt
Strona Główna > Newsy z rynku > Jak wybrać działkę pod budowę domu?

Newsy z rynku

2011-07-27
Powrót
Jak wybrać działkę pod budowę domu?

Wybór działki ma kluczowe znaczenie. Dom i jego wnętrze można aranżować na wiele sposobów, natomiast błędy popełnione przy wyborze działki nie zawsze dadzą się naprawić. Wybierając działkę proponuję sporządzić listę, według której weryfikować należy cechy działki.                                    

1. Lokalizacja

Lokalizacja ma duży wpływ na cenę działki. Zasada jest prosta: im bliżej centrum miasta, tym działki są droższe. Za miastem natomiast ceny działek generalnie są przystępniejsze. Zastanawiając się nad kupnem, weź pod uwagę lokalizacje, skąd istnieje dogodny dojazd do miejsc, w których często bywasz oraz do centrum. Biorąc pod uwagę położenie działki, zwróć też uwagę na otoczenie i sprawdź:

  • czy w niedalekiej odległości nie ma obiektów uciążliwych dla mieszkańców (np. dymiących fabryk, wysypisk śmieci);
  •  jakie są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla otoczenia (czy za płotem np. nie wyrośnie, za kilka lat, droga szybkiego ruchu);
  •  jaki jest dostęp do infrastruktury w postaci szkół, przedszkoli, ośrodka zdrowia, sklepów, komunikacji miejskiej itp.;
  • jaki jest dojazd do działki: asfaltowy, utwardzony, czy polną drogą.

2. Przeznaczenie w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego 

Pamiętaj, że nie na każdej działce otrzymasz pozwolenie na wybudowanie własnego domu. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego powinno być określone, czy teren jest przeznaczony pod budownictwo jednorodzinne. Czasem zdarza się, że w gminie nie ma uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ani studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (które jest wstępem do opracowania planu). Stąd, aby mieć pewność, czy na wybranej działce można będzie w przyszłości wybudować dom, należy zwrócić się do gminy z prośbą o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

3. Wielkość działki                                                                                                         

Minimalną wielkość działki ustal w zależności od tego, jaki dom chcesz wybudować (mały czy duży, parterowy czy piętrowy). Pamiętaj, że przy budowaniu domu ograniczają Cię minimalne odległości od granicy działki (4 metry do budynków zwróconych w stronę granicy działki ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi oraz 3 metry do ściany bez otworów). Wiąże Cię też wiele innych obwarowań, jak na przykład odległość domu od drogi, usytuowanie śmietnika czy szamba.

4. Kształt działki                                                                                                                     

Do zabudowy najbardziej odpowiednie są działki w kształcie prostokąta (zbliżonego do kwadratu). Należy unikać działek zbyt wąskich. Natomiast na działkach trójkątnych może być problem z usytuowaniem domu.

5. Ukształtowanie terenu                                                                                                     

Najlepsza jest działka płaska, o łagodnym południowym nachyleniu. Poprzez takie ukształtowanie uzyskasz lepszy dostęp do promieni słonecznych, a co za tym idzie, zmniejszy się koszt ogrzewania domu. Jeżeli działka leży w zagłębieniu terenu, można spodziewać się zalewania wodami opadowymi.

6. Uzbrojenie                                                                                                                      

Sprawdź, czy działka ma doprowadzony prąd, wodę, kanalizację oraz ewentualnie gaz. Działki nieuzbrojone są z reguły tańsze, należy jednak przeliczyć, ile będzie nas kosztowało uzbrojenie działki.

7. Dostęp do drogi publicznej                                                                                                    

Najlepiej, jeżeli dostęp do drogi publicznej jest bezpośredni. Zdarza się jednak, że dostęp ten jest utrudniony i wiedzie przez inną działkę. Najgorsza jest sytuacja, gdy nie ma dostępu do drogi publicznej. Decydując się na kupienie takiej działki musisz pamiętać o wystosowaniu pisma z prośbą o wyznaczenie drogi koniecznej, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

8. Grunt                                                                                                                                        

W wydziale geodezji urzędu gminy warto sprawdzić rodzaj gruntu na wybranej przez nas działce oraz poziom wody gruntowej. Niekorzystne warunki geologiczne mogą ograniczyć a nawet uniemożliwić nam budowę domu.
Ważne jest, aby miejsce miało „swój klimat”, abyś czuł, że może to być Twoje miejsce na ziemi. Gdy wybierzesz już swoją wymarzoną działkę, przed kupnem koniecznie sprawdź stan prawny nieruchomości. Poproś właściciela o okazanie wypisu aktu nabycia działki, wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów. Sprawdź też księgę wieczystą. Ponadto warto również dowiedzieć się w gminie, czy nie czekają Cię opłaty adiacenckie.
euroCapital Nieruchomości © 2019 | Wszelkie prawa zastrzeżone
euroCapital Nieruchomości
Bielsko-Biała ul. Powstańców Śląskich 3/22
(3 piętro, budynek PRZĘDZALNIA)
tel. 33 815 00 33
Imię i Nazwisko
Treść