Eurocapital na Facebook`u Mapa serwisu | Kontakt
Strona Główna > Newsy z rynku > Rynek nieruchomości w Bielsku Białej

Newsy z rynku

2011-07-29
Powrót
Rynek nieruchomości w Bielsku Białej

Rynek nieruchomości w Bielsku-Białej i Podbeskidziu jest dosyć specyficzny, często nie ulega ogólnym trendom w kraju, zwłaszcza tym pesymistycznym. Jest aktualnie sporo inwestycji w naszym regionie, co powoduje utrzymywanie się niezłej koniunktury w większości branż, w tym w budownictwie. Jednak niektóre zmiany w przepisach prawnych wpływają na zachowywanie się również naszego rynku. Popyt na nowe mieszkania determinowany jest wieloma czynnikami. Niepewna sytuacja gospodarcza, ograniczenie dostępności kredytów poprzez wprowadzenie zapisów rekomendacji T oraz niekorzystnym dla klientów zmianom w programie „Rodzina na swoim” na pewno nie sprzyjają wzrostowi popytu, który odpowiada obecnie za kilkanaście procent rynku kredytów hipotecznych. Rząd planuje: obniżyć limity cen kwalifikujące do dofinansowania, ograniczyć grono beneficjentów do osób w wieku maksymalnie 35 lat i co najważniejsze wyłączyć z programu rynek wtórny. Do tej pory blisko 60% kredytów było udzielanych na zakup właśnie lokali używanych, a więc one właśnie mogą najmocniej ucierpieć na zmianach. Nie należy jednak wpływu tych ograniczeń demonizować. Kilku, a nawet kilkunastoprocentowy spadek popytu na rodzimym rynku mieszkaniowym nie powinien bowiem generować znacznej przeceny.

Warto zauważyć, że deweloperzy znowu budują dużo mieszkań za pieniądze klientów, sprzedając lokale jeszcze nie wybudowane. Jeśli inwestorzy proponują atrakcyjne ceny i wzbudzają zaufanie klientów, ci drudzy podejmują ryzyko. Tym bardziej, że zakup mieszkań w budowie wiąże się z rozłożeniem płatności na raty.

Pod względem udziału w rynku można spodziewać się zwiększenia sprzedaży nowych mieszkań. Wielu deweloperów kończy inwestycje i niebawem znajdą się one w ofercie rynkowej. Poza tym widoczna jest obecnie większa niż dotychczas aktywność deweloperów w zakresie poszukiwania terenów inwestycyjnych. To również jest przesłanką większej sprzedaży nowych mieszkań w przyszłości.

Wzrost liczby sprzedawanych mieszkań zależy od wielu zewnętrznych czynników, które trudno przewidzieć. Nasza wiedza na dzień dzisiejszy nie pozwala nam spodziewać się rychłego powrotu rynku do stanu z lat 2006-2008, czyli okresu wysokiego popytu na nowe mieszkania. Ale ogólnie nie jest źle, od jakiegoś czasu obserwujemy zwiększoną aktywność poszukujących klientów. Ostatni kwartał charakteryzował się o połowę większą liczbą osób zainteresowanych zakupem mieszkania niż pierwsze miesiące zeszłego roku. Wzrost ten jest więc współmierny do zmian podaży, co skutkuje stabilnymi cenami na rynku. Co prawda proces decyzyjny trwa dosyć długo, klient ogląda wiele ofert zanim zamknie poszukiwania, ale wynika to min. z dużej podaży nieruchomości na rynku. Kupujący chce mieć pewność, że wybiera optymalny wariant. Aby możliwa była kontynuacja takiego trendu niezbędne będą korzystne wskaźniki rozwoju gospodarczego i pozytywne przewidywania odnośnie długoterminowej stabilności finansowej wśród Polaków.
euroCapital Nieruchomości © 2018 | Wszelkie prawa zastrzeżone
euroCapital Nieruchomości
Bielsko-Biała ul. Powstańców Śląskich 3/22
(3 piętro, budynek PRZĘDZALNIA)
tel. 33 815 00 33
Imię i Nazwisko
Treść